Elektronik 01/2023 - Etykiety RFID – cyfrowa tożsamość dla Twoich produktów

2023-01-17
Elektronik 01/2023 - Etykiety RFID – cyfrowa tożsamość dla Twoich produktów
O znaczeniu etykiet RFID w produkcji elektronicznej i nie tylko.

Etykiety RFID – cyfrowa tożsamość dla Twoich produktów

Ochrona własności intelektualnej, zapobieganie fałszerstwom, systemy traceability i monitoringu, logistyka towarów w magazynie i transporcie, to przykłady zastosowań, w których identyfikacja produktów jest dzisiaj bardzo poszukiwana przez rynek. Wiele z takich aplikacji wykorzystuje etykiety z nadrukowanym kodem kreskowym. Są one popularne i bardzo tanie, ale w coraz większej liczbie aplikacji wymagania w zakresie funkcjonalności są większe. Wówczas warto się zainteresować oznaczeniami ze zintegrowanym tagiem RFID.

Dzięki etykietom RFID można nadać produktom unikatową tożsamość cyfrową, która umożliwia ich identyfikację i lokalizację na odległość, w czasie rzeczywistym, bez konieczności kontaktu wzrokowego. Za pomocą kompleksowego rozwiązania RFID firmy Brady można osiągnąć znaczny wzrost wydajności w każdej branży.

Przykładem może być użycie RFID w branży lotniczej umożliwiające zarządzanie danymi i zapewniające widoczność w całym cyklu eksploatacji elementów i podzespołów samolotów. W połączeniu z zaawansowanym systemem drukowania na żądanie oraz opcjami oprogramowania zgodnymi z normą ATA Spec 2000 etykiety zintegrowane RFID są doskonałym narzędziem upraszczającym i automatyzującym identyfikowalność elementów i podzespołów samolotów.

Aby w pełni wykorzystać potencjał każdego miejsca pracy, dostępne są różnego typu rozwiązania RFID. Dzięki temu można dobrać pasujący produkt w taki sposób, aby sprawdzał się w docelowym środowisku pracy. Poza etykietami potrzebna są jeszcze dodatkowe elementy tworzące system, takie jak drukarki i oprogramowanie, stąd warto zainteresować się kompleksowym rozwiązaniem RFID przygotowanym przez firmę Brady. Obejmuje ono następujące elementy:

• etykiety RFID klasy przemysłowej do identyfikacji produktów, z zakresem odczytu dostosowanym do potrzeb,

• drukarki umożliwiające szybkie tworzenie etykiet RFID,

• skanery dostarczające potrzebne dane za pośrednictwem aplikacji i oprogramowania, które pozwalają na uzyskanie strategicznych korzyści dla firmy,

• integracja rozwiązania RFID z istniejącą infrastrukturą teleinformatyczną.

Etykiety RFID

Dostępne etykiety z tagiem RFID można podzielić na 4 grupy pozwalająca na dobranie optymalnego produktu do aplikacji:

• Standardowe – odpowiednie do naklejenia na każdą powierzchnię, dzięki czemu można bardziej efektywnie śledzić produkty i zarządzać zapasami w złożonych środowiskach przemysłowych.

• Etykiety z czujnikiem temperatury – umożliwiają łatwe monitorowanie temperatury z odległości w odniesieniu do jednego lub wielu produktów oraz nie wymagają zasilania ani obsługi.

• Etykiety z czujnikiem wilgoci – jest wyposażona w czujnik pojemnościowy, który wykrywa wilgoć na powierzchni, a dane można łatwo odczytać za pomocą skanerów UHF.

• Etykiety RFID działające na dwóch częstotliwościach – umożliwiają zarządzanie łańcuchem dostaw dowolnych produktów lub przedmiotów oraz poprawę bezpieczeństwa.

Skanery stacjonarne

Dostępne na rynku skanery etykiet można podzielić na wersje stacjonarne i przenośne. Te pierwsze są komponentami do budowy stacjonarnych systemów logistycznych i monitorujących, wersje przenośne stanową uzupełnienie takich systemów i podstawę stanowisk operatorskich. Przykłady takich urządzeń i powiązanych z nimi produktów w obszarze stacjonarnym to m.in.:

• Stacjonarny czytnik RFID Brady FR22 jest podstawowym urządzeniem w ramach nowych stacjonarnych systemów RFID, z szerokimi opcjami komunikacji i modułową konstrukcją. FR22 jest kluczowym elementem rożnych rozwiązań w zakresie śledzenia i monitorowania oraz inteligentnej produkcji.

• Brady BFA to zaawansowana antena napowietrzna z formowaniem wiązki, wyposażona w 28 sterowanych programowo wiązek oraz zintegrowany czujnik wykrywania ruchu i kierunku. Można włączyć wszystkie wiązki, aby uzyskać największy zasięg i dokładność odczytu RFID lub tylko określone, aby zdefiniować ograniczony obszar wykrywania.

• Brady GA30 to antena ogólnego zastosowania o bardzo dużym zysku, która idealnie nadaje się do pracy w trudnych warunkach, gdzie wymagana jest klasa szczelności IP. Można ją montować bezpośrednio na wszystkich powierzchniach, nawet metalowych, bez pogorszenia jakości odczytu RFID UHF.

Skanery przenośne to np.:

• Brady RFID HH83 i HH83 ACD. Zwykły skaner HH83 może służyć do skanowania kodów kreskowych, etykiet NFC i HF RFID, natomiast skaner ACD jest przeznaczony do skanowania kodów kreskowych, etykiet NFC, HF i UHF RFID.

• Brady RFID HH85 RFID ACD – to wzmocniony wariant modelu HH83. Oba urządzenia mają taką samą specyfikację pamięci i procesora jak model HH83. Dodatkowo wyposażone są w gumowe odbojniki i uchwyt pistoletowy, dzięki czemu są bardzo solidne i odporne na upadki.

Grzegorz Kowalczyk

PB Technik sp. z o.o.