Industry 4.0 w praktyce

2019-10-02
Industry 4.0 w praktyce

Relacja z warsztatów poświęconych systemowi traceability IFS-NX Cogiscan.

23., 25. i 27. września odbyły się w naszej firmie warsztaty, na których zaprezentowaliśmy jakie możliwości stwarza dla producentów elektroniki praca z użyciem systemów pozwalających na połączenie różnych urządzeń w jednej bazie zawiadującej i nadzorującej przepływ komponentów i wyrobów tzw. „connected machines”.

W prezentacji wykorzystaliśmy automat montażowy Juki, system do inteligentnego przechowywania komponentów Essegi oraz liczarkę elementów wykorzystującą promieniowanie X-RAY firmy Optical Control OC-Scan. Urządzenia te zostały połączone za pomocą systemu traceability IFS-NX (Cogiscan) w celu monitorowania przepływu materiału i wyrobów w produkcji. IFS-NX pozwala na zawiadywanie montażem komponentów przewlekanych (THT), jak i montażem powierzchniowym (SMD). Dodatkowo narzędzie to zbiera dane ze wszystkich maszyn, w które wyposażona jest linia produkcyjna, czyli np. sitodrukarek lub dyspenserów, automatów do inspekcji, automatycznych systemów magazynowych, czy stanowisk naprawczych.  Informacje, które system pozyskuje z linii produkcyjnej służą do analizy montażu, pozwalają na dokładną kontrolę stanów magazynowych, przyśpieszają przygotowanie niezbędnych w procesie komponentów oraz dają narzędzia do optymalizacji produkcji oraz minimalizowania usterek, w tym błędów ludzkich związanych z omyłkowym montażem elementów lub błędną inwentaryzacją.

Podczas warsztatów skupiliśmy się na prezentacji czterech modułów systemu IFS-NX.

Pierwszym z nich jest Factory Inteligence pozwalający na monitorowanie produkcji zdalnie, za pośrednictwem przeglądarki www. Daje on możliwość podglądu w czasie rzeczywistym wszystkich operacji, które odbywają się zarówno na całej linii produkcyjnej, jak i na poszczególnych automatach. Analiza danych pozwala na optymalizowanie użycia poszczególnych urządzeń i minimalizowanie kosztów związanych z przestojami.

Kolejnym omawianym modułem był Inspection & Repair służący do gromadzenia i raportowania danych związanych z inspekcją i naprawą produkowanych wyrobów.

Szczegółowo omawialiśmy zalety traceability w połączeniu z automatycznymi systemami przechowywania oraz inwentaryzacji komponentów. W przypadku gdy fabryka jest wyposażona w urządzenia takie jak szafy magazynowe Essegi, czy liczarkę komponentów na rolkach Optical Control system pozwala na:

  • automatyczne wydanie z magazynu elementów potrzebnych do wykonania zlecenia,
  • automatyczne uzupełnianie rolek, które kończą się na automacie w trakcie produkcji,
  • automatyczne zliczenie faktycznej ilości elementów na rolkach po zakończeniu produkcji,
  • kontrolę komponentów wrażliwych na wilgoć (moduł MSL Control).

Monitorowanie stanów magazynowych pozwala na skuteczne zarządzanie przepływem materiału, bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych np. z przechowywaniem nadmiernych ilości komponentów, czy utylizacją komponentów MSD, nienadających się do użytku ze względu na przekroczenie okresu przechowywania. Automatyzacja procesu wydawania komponentów z magazynu w połączeniu z kontrolą kodów na opakowaniach przy uzbrajaniu automatów montażowych minimalizuje praktycznie do zera możliwość popełnienia pomyłki, redukując tym samym koszty ewentualnych napraw.

Ostatni szczegółowo omawiany moduł Maintenance Control pozwala na skuteczne zarządzanie utrzymaniem i konserwacją wszystkich urządzeń w linii produkcyjnej, co w znacznej mierze przekłada się na przedłużenie bezawaryjnej pracy maszyn.

IFS-NX Cogiscan wyposażony jest dodatkowo w open interface pozwalający na wymianę danych z większością używanych systemów ERP, narzędzia do kontroli procesu, pozwalające śledzić kolejność operacji w produkcji płytek, czy zaawansowane narzędzia do zarządzania magazynem.

Wyposażenie linii montażowych w kompletny system traceability staje się w tej chwili koniecznością zarówno przy produkcji własnej, jak i usługowej. System traceability pozwala na minimalizację kosztów produkcji, magazynowania i napraw, przyśpiesza pracę ograniczając ilość i czas przestojów oraz optymalizując wykorzystanie poszczególnych maszyn, co bezpośrednio przekłada się na podniesienie konkurencyjności producentów elektronicznych.

Ponieważ pokazy systemu IFS-NX spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników będziemy je cyklicznie powtarzać. Industry 4.0 zaczyna się od traceability.